Jakie są rodzaje pudru do twarzy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Puder to jeden z najpopularniejszych rodzajów kosmetyków kobiecych. Prawie każda z nas ma go w domu, a chyba co druga nosi go w swojej kosmetyczce czy torebce. W drogeriach stacjonarnych i internetowych liczba oferowanych produktów w tej kategorii jest ogromna i przyprawia o zawrót głowy. Jak więc dobrze zdecydować który rodzaj pudru będzie najodpowiedniejszy? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto poznać rodzaje tego kosmetyku. W niniejszym artykule je prezentujemy.

Sypki – uwaga, bo się rozsypie

Najstarszym rodzajem pudru jest puder sypki. Jego zadaniem jest utrwalenie i wygładzenie makijażu. Puder sypki często jest transparentny lub półtransparentny. Jeśli zamierasz codziennie nosić go w torebce lub zabrać w podróż, zadbaj by był odpowiednio zapakowany. Ciekawym rozwiązaniem dla osób z cerą wrażliwą będzie zastosowanie pudrów mineralnych. Cechuje je naturalny i często bardzo korzystny dla cery skład. Sypka postać jest najczęstszą formą, w jakiej one występują, choć nie jedyną. Puder sypki nakładamy dużym pędzlem, ale raczej w niewielkich ilościach, aby uniknąć „efektu maski”.

Prasowany, czyli w kamieniu

Puder w kamieniu, inaczej – prasowany – choć nie ma tak długiej historii jak sypki, jest często wybierany przez kobiety ze względu na jego praktyczność. Taki kosmetyk możemy bezpiecznie przewozić w torebce, bo o ile nie upadnie, nie rozsypie się. Częstym dodatkiem do pudru prasowanego jest lusterko oraz puszek do nakładania lub mały pędzelek. Tego typu produkt jest raczej mocno napigmentowany, więc nie sprawdzi się do wykończenia makijażu, ale może posłużyć do jego poprawiania w trakcie dnia – np. w pracy. Ciekawym rodzajem jest puder mozaikowy. Jest to nie jednobarwny rodzaj pudru prasowanego stosowany do wykończenia makijażu z delikatnym konturowaniem.

Puder jak bronzer?

Marzy Ci się piękna opalenizna w środku zimy? Do takich właśnie celów został zaprojektowany puder brązujący. Przypomina zwykły puder prasowany, ale cechuje go mocniejszy pigment, dzięki któremu możemy nie tylko wymodelować twarz, ale również nadać jej nieco koloru i ocieplić cerę. Stosując puder brązujący możesz uzyskać efekt pięknej opalenizny, ale uważaj na ilość, którą nakładasz na twarz, bo łatwo jest przesadzić. Taki produkt świetnie sprawdzi się latem, jeśli wiesz, że zabraknie Ci czasu na tradycyjne opalanie oraz gdy słońce szkodzi Twojej cerze i musisz go unikać.

Słynne kuleczki z lat 90.

W latach 90. XX wieku prawdziwym hitem kosmetycznym był puder w kulkach. Obecnie nadal tego typu kosmetyki możemy spotkać w wielu drogeriach, choć nie są już one tak popularne jak kiedyś. Kuleczki pudrowe mogą być jedno- lub różnokolorowe. Różnokolorowe miały za zadanie dyskretnie wymodelować naszą twarz, natomiast jednobarwne – ożywić i delikatnie wykończyć makijaż. Warto, byś przetestowała ten puder, bo może się okazać, że spełnia wszystkie Twoje oczekiwania.

Podział ze względu na skład

Rodzaje pudrów można mnożyć. Przedstawiony w tym artykule podział został opracowany w oparciu o kryterium postaci, w jakiej występują kosmetyki. W sklepach i drogeriach możesz spotkać też inne rodzaje pudrów – wyodrębnione w oparciu o inne kryteria – np. skład. Możemy wtedy mówić m.in. o pudrach ryżowych, bambusowych, bananowych czy też wspomnianych już pudrach mineralnych.

Kolorowy vs. transparentny

Ze względu na kolor pudry możemy podzielić na kolorowe i transparentne. Te pierwsze nadają skórze kolor. Podobnie jak podkłady powinny być oznaczone odpowiednimi nazwami albo numerkami, według których można dopasować odpowiedni odcień do cery. Ich zaletą jest to, że podobnie jak podkład i korektor mogą ukryć niedoskonałości, o ile są dobrze kryjące. Pudry transparentne nie mają tej funkcjonalności i służą jedynie do utrwalenia makijażu. Ich postać najczęściej jest sypka.

Rozświetlający, matujący czy kryjący?

Puder może pełnić także dodatkowe funkcje. Z tego tytułu przyjęto podział na produkty rozświetlające, matujące oraz kryjące. Pierwszy z wymienionych ma odświeżyć i rozświetlić skórę, drugi – zmatowić ją, natomiast trzeci – ukryć niedoskonałości. Stawiając na puder kryjący warto połączyć go z korektorem i odpowiednim podkładem, aby efekt był jeszcze bardziej zadowalający.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*