Jak korzystać z klimatyzacji, aby się nie przeziębić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Klimatyzatory są często oskarżane o to, że mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, tymczasem to całkowicie bezpieczne i przydatne urządzenia, pod warunkiem że potrafimy mądrze z nich korzystać. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią temperaturę, jakich trybów pracy używać i jak ustawić klimatyzator, żeby nie doprowadzić do infekcji gardła czy przeziębienia.

Ustaw klimatyzator na najniższe obroty

Jeżeli wybierzesz maksymalną prędkość przepływu powietrza, doprowadzisz do przeciągu, w którym bardzo łatwo nabawić się przeziębienia, nawet jeśli siedzisz daleko od urządzenia. Żeby nie stwarzać sztucznego przeciągu, zmniejsz obroty klimatyzatora. Uwierz nam, cieplej się nie zrobi, urządzenie wciąż będzie chłodzić pomieszczenie, ale bez generowania chłodnych strumieni powietrza. Zalecamy wykorzystywanie wysokich obrotów tylko na początku pracy klimatyzatora – po to, żeby w pomieszczeniu szybko zapanowała pożądana temperatura. Gdy ją osiągniesz, ustaw prędkość na poziomie 0,2 m/s.

Unikaj gwałtownych różnic temperatur

Gwałtowne różnice temperatur to chyba najczęstsza przyczyna infekcji. Z jakiegoś powodu lubimy schładzać pomieszczenie do 17–18℃, gdy za oknem panują ponad 30-stopniowe upały. Gdy z rozgrzanej ulicy trafiamy do zimnego pomieszczenia, wyziębiamy organizm, co skutkuje katarem i bólem gardła. Tak naprawdę różnica między temperaturą na zewnątrz a temperaturą wewnątrz pomieszczenia nie powinna przekraczać 7℃. A zatem, jeśli za oknem są 32℃, ustaw klimatyzator na 25℃. Uwierz nam na słowo – przy takiej temperaturze będziesz czuć się dużo lepiej niż przy 18℃.

Autor: Rachel Clerie/pexels.com

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu urządzenia

Przeziębienia może być także efektem jakości wdychanego powietrza. Z czasem na wewnętrznych filtrach klimatyzatora osadzają się pyłki, kurz i drobnoustroje, które przedostają się do pomieszczenia ze schłodzonym powietrzem. Żeby uchronić swój organizm przed groźnymi bakteriami, regularnie serwisuj urządzenie. Wystarczy, że raz na miesiąc wyjmiesz filtry i przemyjesz je czystą wodą. Jeśli Twój klimatyzator od lat był nieużywany, warto umówić się z fachowcem, który przeprowadzi pełny serwis instalacji.

Zmieniaj tryby pracy

Jeśli posiadasz nowszy model klimatyzatora, z pewnością są w nim dostępne różne tryby pracy pozwalające na regulację położenia żaluzji. Dzięki nim chłodne powietrze będzie zmieniać kierunek. Zaawansowane modele umożliwiają poziomy i pionowy ruch żaluzji, dzięki któremu powietrze rozprzestrzenia się w różnych kierunkach. Jeśli więc nie udaje Ci się przesunąć ulubionej kanapy z dala od urządzenia, skorzystaj z opcji zmiennego nawiewu.

Nie zapominaj wietrzyć pomieszczenia

Klimatyzator chłodzi i obraca powietrze, ale tylko najnowsze modele są wyposażone w system dystrybucji świeżego powietrza. Jeśli masz starszy model, musisz zadbać o regularne wietrzenie pomieszczenia. W przeciwnym razie wzrośnie w nim ilość kurzu, drobnoustrojów i dwutlenku węgla. Wietrzenie pomoże Ci też utrzymać właściwą wilgotność powietrza i wyeliminować nieprzyjemne zapachy.

Zdjęcie główne: Athena/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*